Vck sıcak su vermiyor

Merhabalar, Bugün sizlere vaillant kombi’nin ülkemizdeki ilk cihazı olan vck modelinde en sık görülen arızalardan bahsedeceğim. Vereceğim bilgiler ile vaillant vck modeli hakkında en net bilgiye sahip olacaksınız. Bilindiği gibi vaillant vck modeli kombiler en eski mekanik sistemde üretilen cihazlardır. Mekanik bir sisteme sahip olan bu cihazlar dayanıklılığı ile vaillant markasının güvenilirliğini ispat etmiş 15-17 yıllık kombilerdir. Sözümüzü uzatmadan bu cihaz da en sık görülen arızalardan bahsedelim.

Evet şuan bu konuyu okuyor iseniz vaillant vck model kombi de sıcak su sorunu yaşıyorsunuz. Eğer kalorifer sistemi çalışıyor fakat sıcak su musluğu açıldığında kombi devreye girmiyor ise sorunun temel kaynağı üç yollu vana arızasıdır. Şimdi sizlere üç yollu vana diğer adı ile üç yollu grup hakkında en temel bilgileri vereceğim.

Vck üç yollu vana nedir? ve görevi

Vaillant üç yollu vana sıcak su ile kalorifer sistemini bir birinden ayıran ve ihtiyaç duyulan konuma geçmesini sağlayan parçadır. Görevi sıcak su konumu açıldığında kalorifer konumunu kapatır. Sıcak su yolunu açarak cihazın ateşlemesi için ana karta siviç kontağı ile komut verir.

Sıcak su açıldığında vck kombimizin ön panelinde bulunan musluk işareti olan led ışığının yanması gerekir. Bu led ışığınız yanmıyor ise üç yollu vana siviç kontağını yapamamış demektir.

vaillant panel

 

Tabi ki bu kontak gerçekleşmedikçe ana kart sisteme komut vermeyecek ve cihazınız sıcak su açıldığında devreye girmeyecektir. Aşağıdaki resimde üç yollu blok ve sivicin nerede olduğunu gösteren görseli paylaşıyorum.

eJyLzk/KSk0uUfAHU7HWADMcBeI=

 

Evet sanırım vck kombinizde yaptığınız kontrollerde neden sıcak suyunuzun akmadığını anladınız. Peki bu işin maliyeti nedir vaillant vck üç yollu vana fiyatı nedir? diyorsunuzdur. Öncelikle biz vaillant firması veya yetkili servisi değiliz. Bu sebeple bu parçanın sıfırı elimizde bulunmuyor. Fakat kullanıcıya bu parçanın aynı sıfır gibi revizyonlusunu sunuyoruz. Ve aynı sıfır parçada olduğu gibi 1 yıllık garanti süresi veriyoruz. İçinizde bir kuşku olmasın diye revizyonlu parçayı size anlatmak istiyorum. Yukarıda gördüğünüz gibi parça  sarı metalinden üretilmiş bir parçadır. Dolayısı ile sarı çürümez, paslanmaz bir metaldir. Sistemde arıza yapan içinde bulunan tamir takımı malzemeleridir. Biz bu parçasın içerisinde bulunan tüm parçaları yenisi ile değişerek yine sıfırmış gibi boyayıp vck cihazlarınıza takıyoruz.  İstanbul içi Fiyat teklifi için bize ulaşınız.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz aklınıza takılan her türlü soru için bizi aramaktan çekinmeyiniz.

 

60 Comments

 1. ömer

  Dediginiz gibi musluğu açınca ışık yanıyor. O sarı renk parçamı değişmeli

 2. mustafa

  benim sorunum 3 yollunun üzerinde ki su şalterinde
  kırıldı ve yenisini almam gerekiyor bir sitede 40 liraya gördüm. sizin fiyat listeniz nedir?
  mail olarak yanıt atarsanız sevinirim.

 3. abdullah

  Merhaba Admin Vaillant VCK model makinm sıcak su vermiyor.
  – Swici avometre ile ölçtüm sağlam.
  – Üç yollu vanayı söküp içindeki tamir takımını orjinali ile değiştirdim. Oringler dahil.
  – Baypası değiştirdim.
  – Suyu açtığımda Plastik parçanın Swice basıtırıyor. ama devreye girmiyor. Girse bile tutarlı değil bazen çalışabiliyor.
  – gözle kontor yapıp bütün bağlantı kablolarını elden geçirdim.
  ama hala sorunum devam ediyor. acaba arıza ateşlemeden yapabilirimi. ateşleme elemanı nerde bulunur.

  • admin

   Abdullah bey tavsiyem şu kontrolleri yapınız. İlk önce siviç basıyor diyorsunuz siviç bastığı sırada panelde musluk işareti olan led ışık yanıyor mu? bunu bir kontrol ediniz. Siviç bastığı halde tam kontak sağlamıyor olabilir. Eğer yanmıyor ise sivice siz manuel olarak bastırıp deneyin.
   Belirttiğiniz agrıza üç yollu guruptan kaynaklanıyor. Bu vaillant vck model cihazlarda en sıkıntılı bir sorundur.

 4. Orhan ÖZ

  Merhaba admin,
  VCK model kombim de iki arıza söz konu yardımcı olursanız sevinirim.
  * Sıcak su kullanımında kalorifer modu açık olmamasına rağmen petekler ısınmaktadır.
  * Kalorifer modunda iken istenilen ısı derecesine geldiğinde sirkilasyon pompası devre dışı kalmaktadır.
  Bu nedenle kombi üzerindeki sıcaklık düşene kadar ısıtma sağlyamamaktayız.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılar
  Orhan ÖZ

  • admin

   Ana kart üzerinden ateşleme sonrası pompanın çalışmaya vedam etme süresi arttırılarak çözülebilir. Aslında bir arıza değildir. Örneğin siz cihazınızı 50 dereceye ayarladınız cihaz 55 derecelerde termos yapacak ve pompa elektronik kart üzerinden ayarladığımız dakika kadar çalışmaya devam edecek ve dakika dolduğunda pompanın çalışmasını kesecektir.

 5. ali

  vailant turbo tec plus marka kombim var 6 yıllık kombi 40 derecede ayarlı 50 de olsa fark etmiyor kombi çalışıyor mesala 45 ısndıktan sonra sıcak suyu basıyor arkasından sıcaksu birde soğuyor derrece 33 lere düşüyor bu neden kaynaklanıyor ısınma sorunu yaşıyorum ayda bir devir suyunun filtresini temizliyorum

  • admin

   Vailant turbo tec plus Kombi de yaşadığınız bu sorun sadece sıcak su ile ilgili anladığım kadarı ile peteklerin ısınmasında bir sorun yok. Eğer öyle ise sensör, türbin ve gaz ayarları kontrol edilmesi gerekir.

 6. h.yıldız

  Merhaba,

  VCK 242 kombimde üç yollu vana tamir takımı değiştirdim. Akış kontrol svici denilen parçanında diyaframını değiştirdim. her iki parçada sıcak su açıldığında görevini yerine getiyor görünüyor.
  Daha önce sıcaksu sorunu var idi. Şimdi ise sıcak su ilk defasında geliyor,kapatıp açtıktan sonra “akış kontrol sivici açık durumda 10 sn geçerse su basınç hatası veriyor.Petekler aktif iken bu hatayı bazen veriyor.
  Sorun konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin

   Fark basın anahtarı arızalı olabilir. Kum saati işareti yanıyor mu bu sorun olduğunda

 7. tüketici

  merhaba vck kombi kullanıyorum petekler ısınıyor sıcak suyu tazyik olmadan açarsan belli derecede bir sıcaklık veriyor (çok kaynar değil) ama tazyiği artırınca su soğuyor yardımcı olabilirmisiniz.

  • admin

   Üç yollu blok arızasıdır.

 8. Orhan ÖZ

  Admin merhaba
  verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

  VCK 242 kombinin kalorifer suyu sıcaklığı düştüğünde tekrar devreye girmek için röle devreye girip girip çıkıyor 4 – 5 kere yaptıktan sonra çalışıyor.
  Benim tahminim NTC ısı algılayıcı arızalı olabilir !! algılayıcı ntc sensörü sistemin neresinde bağlıdır.
  Yardımlarınız için teşekkürler.
  Saygılar
  Orhan ÖZ

  • admin

   Belirttiğiniz arıza NTC den kaynaklanmaz. Daha detaylı bilgi verirmisiniz. Örneğin cihaz çakmak çakıyor alev oluşmuyor mu

 9. Orhan ÖZ

  Merhabalar
  * Daha önceki sorunumda sirkilasyon pompası için P504 zaman potansiyometresini yükseltmeme rağmen kombi otomatiğe geçince pompa hemen devreden çıkmaktadır.
  * Bu zaman içerisinde devreye bir oda termostatı bağladım ama devreyi tamamlasa bile kombi üzerindeki kalorifer suyu sıcaklığını ayarlayan termostat a göre çalıştırıyor.
  Röle devreye girip çıkarken termostatın kademesini hemen yükseltirsem problem olmadan çalışıyor.Çakmak ve brulörde bir sıkıntı olmuyor.(Çakmakları ve alev sensörünü kontrol ettim temizler)
  Sorum şu: Kontrol kartına ve termostata suyun sıcaklığını ileten eleman nedir? ve nerede bağlanmıştır?
  Kalorifer termostatı nın potansiyometresi bozuk olabilirmi?
  Sıcak su kullanımında herhangi bir sıkıntı olmuyor.
  İyi çalışmalar diler saygılarımı sunarım.
  Orhan ÖZ

  • admin

   Tam olarak sorununu anlamadım fakat ben şu sorularınıza cevap vereyim.

   Sorununuz cihaz termostat yaptıktan sonra uzun süre beklemede kalması mı? Eğer öyle ise blör bekleme süresin kart üzerinden ayarlayabilirsiniz.

   1.Cihaz termostat yaptıktan sonra pompa belirli süre çalışır bu süreyi kart üzerinden ayarlayabilirsiniz.
   2. Oda termostatı oda sıcaklığına göre elektronik kartla devamlı haberleşir. Eğer oda sıcaklığı ayarlanan ısınının altına inerse termostat karta ateşleme komutu gönderir.
   3. Tüm kombilerde kalorifer hattında dolaşan suyun ısısını NTC sensör iletir. Ntc sensör kalorifer hattında eşanjörden çıkan boru üzerindedir. Tek kablo girişli olan parçadır.

 10. emre

  merhabalar vck 242 kombim arızalandı.muslukdan sıcak su vermiyor peteklerde sorun yok.sıcak suyu açınca 3 yollu vana ve swic hiç tepki vermiyor.tornavidayla swice bastırınca çalışıyor.daha öncede aynısı olmuştu swice basan aparatı biraz büküp sorunu çözmüştüm ama şimdi işe yaramıyor.problem nereden kaynaklanıyor acaba. geçen senede aynı problem olmuştu 3 yollu vana komple değişmişti swic değişmedi.

  • admin

   Siviç üzerindeki plastik deve boynu denilen beyaz parça sivice basmıyor ise üç yollu grup iç takımı değişmelidir. Fakat hiç bir servis vck iç takımını orada değişmez tezgah, mengene vs olması gerekir. Bu yüzden servisler üç yollu blogu hazır olarak takarlar.

 11. emre

  Merhaba sayın admin dünkü soruma bir şey eklemek istiyorum.şimdi petekler ve musluk açık konumda iken muslukdan sıcak su geliyor ve musluk ışığı yanıyor.petekleri kapatıyorum sadece muslugu açıyorum kombi hiç çalışmıyor.eğer problem 3 yollu vanada ise bununla birlikte swicinde değişmesi gerekirmi.geçen sene aldığım 3 yollu vananın üzerinde swic yoktu.o parça ayrımı satılıyordur acaba.muhtemel arıza hangi parçadan kaynaklanıyor acaba.

  • admin

   Siviç arızası çok ender oluyor. Fakat siz civiç arızasını ölçü aleti ile kolayca anlayabilirsiniz. Bahsettiğiniz siviç ayrıca satılıyor.
   Son olarak bir önceki sorunuz da sivice basan aparatı büktüm demişsiniz. Bunu yapmayın sakın. o beyaz parça çok hassas onun yerine sivicin metalini bükmeniz gerekirdi.

 12. emre

  çok teşekkür ederim faydalı bilgileriniz için.bende zaten sivicin üzerindeki metali bükmüştüm.sivicin sağlam olduğuna eminim.kombim kış konumunda iken petekler iyi ısınıyor ve muslukdan sıcak su geliyor.kombiyi yaz konumuna alınca musluğu açınca sıcak su gelmiyor kombi hiç çalışmıyor.zannedersem 3 yollu vana arızası var.

 13. hüseyin

  Merhaba değerli admin.vck 242 kombinin 3 yollu vanasının iç takımını değiştirip yerine taktım.petekler çalışıyor ama musluktan sıcak su gelmiyor.musluğu açınca plastik deve boynu sivice basmıyor.acaba iç takımını takarken yağlama yapmadım ondan dolayımı çalışmadı acaba

 14. hüseyin

  vaillant vcw tr 240 xe model kombim var petekleri ısıtıyor fakat sıcak suyu açtığımda ne suyu ısıtıyor nede hata veriyor 3 yollu vana petekleri açtığımda içeri doğru haraket ediyor sıcak suyu açtığımda hiç hareket yok sorun bedir acaba

 15. Yusuf Altınok

  Benim vaillant vck kombi den üç yollu vanadan su damlatiyor şu seviyesi düşmüyor sıcak su çalıyor kalorifer çalışıyor nedeni ne olabilir teşekkür ederim

  • admin

   Üç yollu dan akıtıyor ve kalorifer su basıncı düşmüyor ise soğuk girişlerinden birisinden kaçırıyordur. Daha fazla bir hasara sebep olmadan servise baktırmanızı öneririm.

 16. İsmet

  Merhabalar vailant turbo max vck 182/1E kombi kullanıyorum musluktan sıcak suyu acınca hiç su gelmiyor bar ayarını arttırıp sıcak su aynı anda açılınca sıcak su geliyor sıcak suyu kapatıncada bar yükseliyor ne yapmam gerekir

  • admin

   Üç yollu blog arızası yüksek ihtimalle.

 17. Mehmet

  Merhaba,
  Vck tr 242 e kombimiz var. Ayarlanan sıcaklığa göre kombi suyu ısıtıyor, istenilen sıcaklığa geldiğinde kombinin alevi sönüyor, ama alev lambası yanık halde kalıyor. Böyle olunca da şu sıcaklığı dustugunde tekrar yanması gerektiğinde yanma olmuyor ve arızaya geçiyor.
  Anakarti değiştirdik ayni ariza devam etti.
  Kartin olduğu kapağı esnetince alev lambası sönüyor ve reset atınca tekrar normal çalışmaya devam ediyor.

  • admin

   Bu konunun vaillant üç yollu gurup ile hiç bir alakası yoktur. Yinede sorunuza cevap vereyim.

   İyon elektrodu temizlenmeli, iyon kablosu şase alıyor olabilir. Bunlarda bir sorun yoksa iyon elektrodu ve kablosu ile değiştirilmeli, Son olarak elektrik toprak hattı iptal edilerek kontrol edilmelidir.

   Son olarak kart değişti yazmışsınız. Şunu özelikle belirtmek istiyorum tüm vck ların kartları aynı değil bunu bilmeyen bir çok kombici vardır.

 18. Mehmet Akif Dülger

  Merhaba benim vck kombi kalorifer modunda gayet iyi ama şu modunda c9gu zmaan ateşleme yapmıyor bir süre sonra kum saati ışığı yanıp sönmeye başlıyor. Internette termo valf dedikleri su açılınca şişen bir parça var. Onun üzerindeki switch ı su açıkken tırnağımla çekince çit patır ve ateşliyor suyu ısıtıyor. Bu parca termo valf sizde bulunur mu.piyasadakiler güvenilir olur mu? Teşekkürler

 19. süleyman

  Merhaba bende VCK 182/1E model kombi var problem conta değişti muslugu açınca kombi devreye giriyor ateşleyip yanma oluşuyor fakat musluktan sıcak su ılık olarak akıyor aceba problem nedir
  Bana küçük olan eşanjör ve su basınç ve sıcaklık saatinin fiyatını gönderebilirmisiniz ve yıllık bakım fiyatını gönderebilirmisiniz

 20. Ahmet eralp

  Merhaba acilen bu parça lazım nasıl size ulasabilecegim

 21. sevda

  Merhaba benim kombim görseldeki model olup üsttem 3. ışık yanıp sönüyor.Basınç göstergesi su seviyesi 1,5 -2 bar arası olmasına rağmen sıcak su alamıyorum.Sebebi ve tamiri nasıl olmalı?

 22. RIFAT NADİR CİRİK

  Merhaba bende VCK 242 E yada VCK 282 E kombi var yaklaşık 20 yıllık bir kombi yeni aldığım evde vardı değiştirmedim.Kombimde söyle bir sorun var sıcak suyu açıyorum.Sıcak su geliyor fakat musluğu kapatıp tekrar açtığımda bu sefer sıcak su alamıyorum.Bunun sebebi ve tamir maliyeti ne olabilir bilgi verebilirseniz çok memnu olurum.

  • admin

   Yazıyı dikkatlice okuyun ikinci açmanızda musluk işareti aktif oluyor mu bakınız. Olmuyor ise üç yollu arızasıdır.

 23. Serhat

  Selam…. VCK 182 Vaillant kombi. sorun ;musluklardan akan sıcak suyu minumumda yani pot düğmesi 1 de dahi olsa aşırı kaynar su veriyor!…lütfen yardım teşekkürler saygılar.

  • admin

   Cihaz gaz modülasyonu yapmıyor olabilir bir diğeri de potansmetre arızalıdır.

 24. Serkan

  Admin merhaba,

  Vailant vck kombinin devir daim pompasinin hemen sag ust kosesinde yuvarlak kapakli bir parca var ucuda araba sibobu gibi tam ordan su kaciriyor ve basinc dusuyor. Ayrica sicak su calisirken peteklerde isiniyor.

  • admin

   Dediğiniz sibop yeri gibi olan para Hava pürjörüdür. Parça değişimi yapıyoruz. Sıcak su kullanımı varken petekler de ısınıyor ise bu üç yollu parçadan kaynaklıdır.

 25. Serkan

  Merhaba vailant vck kombimde pompa salgangozundan en üstteki sibop gibi olan yerden su geliyor damla damla, neden olabilir değişmesimi gerekiyor?

 26. can

  3 yollu vana arızası var güncel istanbul içi fiyat öğrenebilir miyim ?

 27. Cevahir

  Merhaba
  Kombimiz bu modeldendir.
  Fakat 7 aydır sorun yokken ıkı günden beri sorun olusmaya başladı. Petekler çalısıyor heryere sıcak su gidiyor fakat ılık bır sekılde normal de 1 de actıgımızda sıcak olurdu su şimdi ılık oluyor … bir bölüm de banyo tarafına da ılk sıcak gelıyor ondan sonra soguyor hiç gelmiyor … bir servis cagırdık bize kombi degişimi yapın dedi ya da bir parca degişecekmis 1200 tl fiyat söyledi. Yaptırmadık … yanlıs olur diye yardımcı olur musunuz?

  • admin

   Üç yollu vana arızası gibi görünüyor. Fiyat çok uçuk bizi arayın uygun fiyatlara yapalım.

 28. Ufuk

  Merhaba yakın zamanda bir eve kiraya geçtim. Dairemde bulunan vaillant vck kombimde sıcak suyu fazla açmadan kombi üzerindeki musluk ledi yanmıyor dolayısıyla su ısınmıyor.Tazyikli açtığımda devreye giriyor ve ısınıyor. Eski evimdeki kombide böyle bir durum söz konusu değildi. Bu durum normalmidir? Arıza ise neden kaynaklanıyor olabilir?

  • admin

   Muhtemelen Üç yollu vanadan kaynaklanıyor ve bir süre sonra tazyikli de açınca led devreye girmeyebilir.

 29. Ömer

  Merhaba
  Vaillant vck kombim var.Sicak suda problem yasiyorum.Sicak suyu actigimda 3 yollu vanadaki siviç harekete geciyor sicak su icin kombi çalisiyor fakat su sicak gelmiyor.Petekler normal çalisiyor
  Sorun ne olabilir

  • admin

   Yine üç yollu arızası ısıyı peteklere kaçırıyor muhtemelen.

 30. İlys

  Arkadaşlar vaillant vuv marka kombi kombi normal bir şekilde çalışıyor ancak sıcak su devreye hiç girmiyor neden olabilir acaba

 31. yönetici

  Merhaba yazınızda bahsettiniz gibi 3 yollu vana arızası var.istanbul için bu parçanın eskisini alıp revizyonlu parçayı kaç paraya takiyorsunuz?

  • admin

   Fiyat için lütfen telefon ile ulaşınız.

 32. mehmet

  merhaba;Bir bucuk yıl once değiştirdiğimiz 3 yollu vana swiçten su akıtıyor.Servis ucuk bir fiyata 3yollu vananın degişimini önerdi.Durumu nasıl çözebiliriz tşk

  • admin

   Değişim gerekir. Bizi arayarak fiyat alınız

 33. 0535 9581

  İyi günler benim kombim bu resimdeki kombinin aynısı.Kombimin arizası ise sıcak su musluğunu açtığımda on paneldeki musluk ledi yanıyor üç yollu vana üzerindeki siviç basiyor ama bazen ateşleme yapmıyor bazende atesliyor.

 34. Serkan

  Merhaba,
  Vaillant Turbo max 242 e,282 e kombi kullanıyoruz (22 senedir). Yeni bir sorun çıktı.Musluk ve petekte ateşleme yapmıyor.kombinin Pompası çalışıyor.brülör,alev ve arıza ışıkları yanmıyor.diğer ışıklarının yanması normal (on,musluk,petek).
  Yarım saat şalteri aç kapa on onff,resetleme ile uğraşıyorum anca çalışıyor.Bu ikinci oldu 1 ay arayla.
  Sorun nedir sizce teşekkürler.

  • admin

   Bu cihazlar da arıza kodu veya arıza ışıkları yanmıyor ise buradan bir yorum yapmamız doğru olmaz.

 35. Orhan Cin

  Merhaba, VCK 182/1E kombimizin 3 yollu vanası değişecek fiyat ve ne kadar süreceğne dair bilgi alabilirmiyim
  Kolay gelsin

  • admin

   Değişim süresi yaklaşık 1 saat civarıdır. Fiyat için bizi arayınız.

 36. Hasan Dönmez

  Merhaba, VCK 242/1E kombimizin 3 yollu vanasının rektifiye fiyatı ne kadar ve ne kadar zamanda yapılır, bilgi alabilirmiyim
  Kolay gelsin

 37. Barbaros Bal

  S.A.Değerli bilgilerinizle tüketicileri aydınlattığınız için öncelikkle teşekkür ederim.Forumu baştan aşağı sorunumla alakalı araştırdım.Benzer sorunlar var.Vaillant vuw combi petekler çalışıyor.Yanlız sıcak su sorun vat bir yıldır 5 dakka sıcak su veriyor 5 dakka vermiyordu şimdi daha kötü oldu.Sıcak suyu açtığım zaman kombi devreye girip 1 dakka filan sıcak su veriyor sonra kombide ateşleme kesiliyor soğuk su vermeye devam ediyor.Bu esnada kombi üzerinde çeşme led yanıyor yani 3 yollu vana çalışıyor.Tirbünü söktüm gayet iyi durumda dönmesi mükemmel kireç oksit tabakası yok tertemiz yerine taktım.NTC sensör arızası olma ihtimali olabilirmi? NTC sensörü o kadar bakmama rahmen kombide yerini göremedim.NTC sıcak su sensörü bağlantı yeri nerededir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button