Petek Temizleme

İstanbul da çoğu kişinin şikayeti kombimiz en iyisi ama petekler ısınmıyor şeklinde oldukça fazla şikayet alıyoruz. Biz kombi servisi olarak önerilerimizi ve petek temizleme hakkında edindiğimiz bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle bu başlığımız altında paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle petek, kalorifer tesisatı kombi ile uyumlu doğru bağlantılı olmalıdır. Uyunsuz yanlış bağlantı veya tesisatta kullanılan kalitesiz ürünler ısınma sisteminin tümüne etki edecek ve sorunlar ortaya çıkacaktır.

Temelden başlayarak kalorifer tesisatının nasıl yapılması gerektiğini öğrenelim.

1. Kalorifer tesisatında kullanılacak boru birinci sınıf oksijen bariyerli borular olmalıdır. Güneş ve oksijen görmeyen sistem de çamur ve bakteri oluşmasını önler.

2. Kalorifer gidiş ve dönüş boruları 3/4 üç çeyrek olmalıdır.

3. Tesisat boruları mümkün olduğunca dirsek kullanılmadan yapılmalıdır.

4. Petek bağlantıları giriş ve çıkış çapraz olmalıdır. Üst kısımdan giren sıcak su alt çaprazdan çıkış yapmalıdır.

5. Daha iyi ısınma ve yakıt tasarrufu sağlamak için termostat vana kullanılmalıdır.

Belirttiğimiz 5 seçeneğe uyulduğunda ciddi oranda ısınma sorununu çözebiliriz. Yine bunların hepsi mevcut fakat petekler ısınmıyor diyorsanız. O zaman tesisatın dönüş filtresi tıkanmış olabilir. Veya sirkülasyon pompası görevini tam yapamıyordur. Kombi servisi çağırıp sistemi kontrol etmesini isteyiniz.

Ortamda bulunan bazı petekler ısınıyor bir kaç petek ısınmıyor veya az bir kısımı ısınıyor ise petek gözleri tıkanmış olabilir. Bu durumda petek temizleme makinesi ile petekler yıkanmalı kapalı gözlerin kullanılan özel kimyasal ile açılması sağlanmalıdır. Yine bir petek ısınıyor diğeri yeterli ısı vermiyor ise petek içerisinde hava olabilme ihtimalide vardır.

Bir başka husus da kombiden kaynaklanan sebep kalorifer ısı sensörü doğru değeri ölçemiyor ve bu sebeple peteklere istenilen sıcaklıkta ki su gitmiyor olabilir.  Bir başka sorun da gaz ayarı kısık olabilir.

Call Now Button