Baca Bakımı Ve Temizliği

hermatik kombi

Kombiler bacalı ve hermetik olarak ikiye ayrılır. Her iki çeşit kombi içinde baca bakımı yapılmalıdır. Öncelikle bacalı ve hermatik kombileri tanıyalım. Bacalı kombi eskilerde kömür sobası veya doğal gaz sobalarının borularını bağladığımız bacalara bağlanan kombilere bacalı kombi denir. Diğer hermatik olan kombi ise camdan, duvardan dışarı çıkan ortalama 1,2 metre bacası olan kombidir. Hermatik cihazlar atık gazı fan yardımı ile atarken bacalı cihaz ise baca çekişi ile yanmış olan atık gazı dış ortama atar.

Hermatik bacalı kombiler gazın yanması için gerekli olan oksijeni dış ortamdan baca ile çeker. Bu bacaların borusu içerisinde iki bölme vardır. İçerisinde bulunan küçük çaptaki boru atık gazı dışarı gönderirken diğer büyük çapta olan ve küçük boruyu içerisine alan kısımda yer alan boşluktan temiz hava, oksijeni yanma odası üzerine gönderir. Aşağıdaki resimde daha net görebilirsiniz.

hermatik kombi

Hermatik kombiler de baca temizliği ve fan çekiş gücü kontrol edilir. Bu cihazların baca tıkanmaları pek fazla gözlenmese de fanın gücünü kaybetmesi veya fan pervanelerinin kurum bağlaması ile atık gazın atılmasında problemler çıkabilmektedir. Bakımı yapılan hermatik kombilerin fan temizliği muhakkak yapılmalıdır.

Bacalı cihazlar hermatiklere göre daha çok dikkat edilmesi gereken kombilerdir. Özellikle baca çekişi sık, sık kontrol gerektirir. Emniyet açısından baca termostatı kullanılması çok önemlidir. Bu cihazlar da fan bulunmadığından dolayı baca çekişi düşük olduğunda dahi kombi arızaya geçmeyebilir ve iç ortama atık gaz dolabilir. Bu yüzden bacalı cihaz kullanan tüm kullanıcıların periyodik olarak hem kombi hemde baca bakımlarını aksatmamalıdır.

Bacalı cihazlarda uyulması gereken hususlar şöyledir. Cihaz üzerinden bacaya bağlanan boru kesinlikle çelik malzemeden kullanılmış olmalı ve kombi bacası ile dönüş dirsek borusu arasında en az 33 cm yükseklik olmalıdır. Dirsekten baca çıkışına bağlanan boru yukarı doğru hafif meyilli olmalıdır. Aşağıdaki resimden daha anlaşılır görebilirsiniz.

bacalı

Yine en önemlisi bacalı cihazların bulunduğu ortamlarda zorunlu olarak menfez bulunmalıdır. Bir çok kullanıcı kışın menfezden gelen soğuk hava dolayısı ile bu menfezleri kapattıklarına şahit oluyoruz. Yapılan en büyük yanlış budur. Çünkü yukarıda belirttiğimiz gibi bacalı cihaz yanma oluşturması için gerekli duyulan oksijeni kombinin bulunduğu ortamdan sağlar. Menfez olmadığını düşünür ve cihazımız kış aylarında aralıksız çalışması halinde ortamdaki oksijen seviyesini ciddi oranda düşüreceği için can güvenliğimizi de tehdit altına sokmaktadır. Menfez yine sadece atık gaz veya içeri oksijen sağlaması için değil aynı zamanda doğal gaz bağlantıları, filex hortum, gaz borularında oluşabilecek gaz kaçağında can kurtardığını unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button